Nedir?

Akne, cildimizin gözeneklerinin üzerinde yerleşen, kırmızı renkte, ciltten kabarık olarak görülen, zaman zaman içi iltihaplı olabilen sivilcedir.

Detaylı Bilgi

Belirtileri

  • Akne en yaygın olarak boyunda, sırtta, omuzda, yüzde ve göğüste meydana gelir.
  • En azından birkaç ay ya da birkaç yıl etkisini sürdürmekte, gel git süreçleri ile ömür boyu devam edebilmektedir.
  • Yumuşak şiddetteki akneler zaman içerisinde gelişme gösterir ve cilt gözeneklerinde enfeksiyon oluşumu ile meydana gelir.
  • Daha ciddi olarak oluşan akneler ise cildin kapalı alanlarında yüzlerce sivilce üretimi ile oluşur.
  • Lezyon denilen diğer cilt sorunları ise sivilcelerden çok daha büyük ve geniştir. Oldukça acı verici olabildikleri gibi cildinizde yara izi de bırakabilirler.
  • Akne gelişimi sırasında küçük kırmızı yumruların oluşumu gözlenebilir. İleride sivilce olacak bu yumruların içleri irin ile doludur. Bunlar içerisinde kimileri çok daha büyük, katı ve acılı yumrular olabilir.

Kimlerde Görülür?

  • Kızlarda 10-17 yaşlarında, erkeklerde ise 14-19 yaşlarında daha sık görülmektedir.
  • Özellikle beyaz tenli insanlarda,
  • Orta yaş kadınlarda,
  • Aşırı hormon salgılanan kişilerde görülür.

Uzmanlardan Doğal Tarifler

Ender Saraç

.AkneDetaylı Bilgi/Yorumlar

Yağmur suyunu (yoksa hazır su kullanabilirsiniz) küçük bir tencereye alın ve içerisine 2 avuç dolusu buğday ekleyin ve yumuşayana kadar iyice pişirin. Pişen buğdayların fazla suyunu süzün. Tencerenin içerisinde blender yardımı ile püre haline getirin. Daha sonra 1 çorba kaşığı badem yağı ve 2 adet oda sıcaklığında yumurtanın sarısını da ekleyin ve kremsi bir kıvam alana kadar iyice karıştırın. Maskeyi yumuşak fırçanın yardımı ile yüzünüze sürün. Tüm yüze uyguladığınız maskeyi yaklaşık 15 dakika kadar bekletin. Ilık su ile yıkadıktan sonra kağıt havlu ile yüzünüzü kurulayın.
Günde 2 kere olmak üzere 2 hafta düzenli kullanıldığı takdirde yüzünüzde pamuksu bir yumuşaklık etkisi yaratacağı gibi aynı zamanda kusursuz bir görünüme kavuşmanıza da yardımcı olacaktır.

Suna Dumankaya

.AkneDetaylı Bilgi/Yorumlar

Bir yumurtanın akı, bir çay kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı balı, iki yemek kaşığı pastane mayasıyla karıştırarak cildinize sürün. 20 dakika cildinizde beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Ahmet Maranki 3

.AkneDetaylı Bilgi/Yorumlar

7 tane çileği eziniz ya da robotta parçalayınız. Ancak biz tahta bir kaşık kullanarak elden geldiğince ezmenizi öneririz. 1 çay kaşığı taze sıkılmış limon ve 1 yemek kaşığı kil ekleyip özenle karıştırınız ve temiz parmaklar veya fırça ile cildinize uygulayınız.
10-15 dakika kadar bekletip bol suyla durulayınız. Haftada 1 kez kullanabilirsiniz.

Ahmet Maranki 2

.AkneDetaylı Bilgi/Yorumlar

1 adet muzu yarısından keserek eziniz. Yaklaşık 1 yemek kaşığı elde edecek kadar muzun üzerine 1 yemek kaşığı doğal yoğurt 4-5 damla nane yağı1 tatlı kaşığı kil ekleyip özenle karıştırınız. Temiz parmaklar ya da fırça ile göz çevresine dikkat ederek sürünüz. 15 dakika kadar bekletiniz ve bol suyla durulayınız. Haftada 1 kez kullanabilirsiniz.

Ahmet Maranki 1

.AkneDetaylı Bilgi/Yorumlar

Kaya tuzundan (tuz taşı) alacağınız 1 parça ile sivilce bulunan bölgede tuzu gezdiriniz. Biraz su ile sivilce bulunan kısmı nemlendirip tuzu uygulayabilecek kıvama getiriniz. Kesinlikle göz çevresinde uygulamayınız ve kaçmaması için dikkat ediniz!Tuz uyguladıktan hemen sonra ise gül suyu ile sivilceli bölgeyi yıkayınız.

İbrahim Saraçoğlu 4

.AkneDetaylı Bilgi/Yorumlar

1 kahve fincanı maden suyu ile, 1 kahve fincanı doğal elma sirkesini karıştırın. Günde 2 defa (sabah ve akşam) sivilcelerinizin üstüne pamukla sürün ve en az yarım saat bekleyin.

İbrahim Saraçoğlu 3

.AkneDetaylı Bilgi/Yorumlar

İltihaplı sivilce ve akneler için kuru soğan suyunu günde 2 kez iltihaplı sivilce ve aknelerin üzerine kulak temizleme çubuğunun ucundaki pamuk yardımıyla sürün.

İbrahim Saraçoğlu 2

.AkneDetaylı Bilgi/Yorumlar

Bunun için 1 paket kuru maya ile suya ihtiyacınız var. Kuru mayayı bir kaseye alın ve krem kıvamına ulaşana kadar azar azar su ekleyin. Karışım ne çok katı ne de cıvık olmalı. Elde ettiğiniz karışımı, göz çevresi hariç tüm cildinize uygulayın. Maske 1 dakika kadar cildinizde kaldıktan sonra ılık suyla yıkayın. Haftada 2 kez düzenli olarak uygulayacağınız maya maskesi ile sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

 

adderall for sale