Nedir?

Arılar tarafından çiçeklerden ve meyve tomurcuklarından alınarak yutulan nektarın arıların bal midesi denilen organlarında invertaz enzimi sayesinde kimyasal değişime uğramasıyla oluşan ve kovandaki petek hücrelerine yerleştirilen çok faydalı bir besindir.

Detaylı Bilgi

Kullanım Yerleri,
Neye İyi gelir? Faydaları?

  • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde,
  • Gözde kaşıntı, kızarıklık, kuru göz, ve göz enfeksiyonlarının tedavisinde,
  • Kas yorgunluklarının tedavisinde,
  • Sindirim sisteminin düzenlenmesinde,
  • Uykusuzluğun giderilmesinde,
  • Kan şekerinin düzenlenmesinde,
  • Kolesterolün düşürülmesinde,
  • Öksürük ile mücadelede,

Nerede Bulunur? Nerede Yetişir?

Muğla, Manisa, İzmir, Balıkesir, Çanakkale,  Ağrı,  Erzurum, Hakkari, Rize,  Artvin,  Ordu önemli bal üretim merkezlerimizdir.

Bal neye iyi gelir? Formüller

Suna Dumankaya

.AkneDetaylı Bilgi/Yorumlar

Bir yumurtanın akı, bir çay kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı balı, iki yemek kaşığı pastane mayasıyla karıştırarak cildinize sürün. 20 dakika cildinizde beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

İbrahim Saraçoğlu 3

.GastritDetaylı Bilgi/Yorumlar

1 çay bardağı sıcak suya, 1 çay kaşığı bal ve yarım adet limon sıkılarak içilir

Ahmet Maranki

.GastritDetaylı Bilgi/Yorumlar

Olgunlaşarak kavuniçi rengi alan kudret narı meyvesi, tabakta ezilir, bir miktar balla karıştırılıp, sabahları aç karnına 1 çorba kaşığı yenilir. Bu şekilde en az 41 gün kullanılır.

Yeşil Dokunuş

.İlt. RomatizmaDetaylı Bilgi/Yorumlar

Yarım fincan ılık suya 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve 1 çay kaşığı bal eklenir. Günde 1 kez bu karışımı içilir. Ayrıca, etkilenen bölgeye biraz elma sirkesi uygulanabilir.Ardından da o bölgeye hint yağı ile hafifçe masaj yapılarak pamuklu bir bez ile sarılır.

Ümit Aktaş 3

.İlt. RomatizmaDetaylı Bilgi/Yorumlar

Bal haricinde tüm bitkiler büyük bir havanda iyice dövülür. En son petekli bal ilave edilir, tamamıyla özleşene kadar bir süre daha dövülür. Elde edilen macun, uygulanacak eklem büyüklüğünde bir gazlı bez üzerine yayılır. Ağrılı eklem üzerine konularak sarılır, 1 saat boyunca tatbik edilir. 1 saatin sonunda yakı çıkarılır, eklem sıcak suyla yıkanarak temizlenir.

Ender Saraç

.Guatr/TroidDetaylı Bilgi/Yorumlar

1 veya 2 kahve kaşığı tere tohumu bal ile karıştırılarak tüketilir. Üzerine bir bardak sıcak su içilir. (Hipotroid hastaları için)

Maren Franz

.ReflüDetaylı Bilgi/Yorumlar

200 gr Çörek Otu kahve değirmeninde çekilerek tozlaştırılır, 1 kg Balın içine karıştırılır. 3 gün bekletildikten sonra sabah ve akşamları birer tatlı kaşığı kullanılır.

Ahmet Maranki

.ReflüDetaylı Bilgi/Yorumlar

Yarım fincan Patates suyuna 1 kaşık Lahana suyu ve 1 tatlı kaşığı Bal konularak 6-8 hafta boyunca aç karnına içilir..