Balgam rengi ne anlama geliyor?

Beyaz, sarı, yeşil, kırmızı, kahverengi veya siyah renklerde olabilen balgam zaman zaman insanları korkutabilir. Peki bu renkler ne an anlama gelmektedir? Balgamın rengi solunum sistemi ve akciğerlerin diğer organlarla olan ilişkisi hakkında bir çok bilgi verir.

 

Renklerine Göre Balgam türleri

Berrak:

Normal olan balgam berrak olan balgamdır. İçinde tuz, antikor ve diğer bağışıklık sistemi hücreleri barındırırlar ve solunum yollarında üretilirler.Çoğunlukla boğazın arkasından iner ve yutulur.

 

balgam-1

 

Beyaz:

Eğer beyaz mukus gözlemleniyorsa burun tıkanıklığından şüphelenilebilir.  Burun tıkanıklığında dokular şişerek iltihaplanır,böylece balgamın solunum yolundan geçişini yavaşlatarak balgamın daha koyu ve bulutsu kıvama gelmesine yol açar.

 

balgam-4

 

Sarı:

Balgama sarı renk veren enfeksiyonla savaşmaktan sorumlu bağışıklık sistemi hücreleridir(beyaz kan hücreleri). Sarı balgam, bağışıklık hücrelerinin enfeksiyon bölgesinde veya başka tür bir inflamatuar hasar bölgesinde çalışmaya başladığını gösterir.

 

balgam-3

 

Yeşil:
Solunum sisteminin bakterilerle iltihaplanması  sonucunda yeşil renkte balgam oluşumu gözlenebilir. Genellikle  zatürre, bronşektazi, akciğer apsesi, kronik bronşit gibi akciğer hastalıklarında  yeşil balgama görülür.

Astım hastalarında da yeşil balgam görülebilir. Bağışıklık yanıtı sırasında üretilen beyaz kan hücreleri, mikroplar ve diğer hücreler ve proteinler balgama yeşil renk verir.

 

balgam-7

 

Kırmızı:

Kırmızı balgam kanın varlığına işaret eder. Balgamda kan görülmesine ilişkin pek çok neden vardır.

Solunum yolu enfeksiyonları (öksürük gibi) bazen akciğerlerde veya hava yollarında küçük kan damarlarının tahrişine neden olabilir ve bu da kanamalara sebep verebilir. Diğer durumlarda mukustaki kan ciddi bir tıbbi durumun varlığına işaret edebilir.

 

balgam-10

 

Kahverengi:

Kahverengi balgam muhtemel bir kanamayı gösterebilir ve eğer öyleyse, muhtemelen bir süre önce meydana gelen kanamadan kaynaklanıyor olabilir. Parlak kırmızı veya pembe balgam, kanamanın daha yakın bir tarihte olduğu anlamına gelir.

 

balgam-8

 

Siyah:

Siyah mukus mantar enfeksiyonunun varlığına işaret edebilir. Siyah balgamı olan biri, özellikle bağışıklık sisteminin zayıflamış olması durumunda derhal doktora başvurmalıdır.

 

balgam-5

 

NE ZAMAN BİR DOKTORA GÖRÜNMELİSİNİZ?

Yeşil, sarı veya kalınlaşmış balgam varlığı daima bir enfeksiyonun varlığına işaret etmez.

Ayrıca, bir enfeksiyon varsa, balgamın rengi, bir virüs, bir bakteri veya başka bir patojenin buna neden olup olmadığını belirtmez. Basit bir alerji de mukus renginde değişikliğe neden olabilir.

 

balgam-9

 

Beyaz, sarı veya yeşil mukusu olan, bu belirtileri birkaç günden fazla gösteren veya ateş, titreme, öksürük ve sinüs ağrısı gibi diğer semptomları olan insanlar, doktorlarını ziyaret etmelidir. Bununla birlikte, doktordan randevu almadan evde birkaç gün beklemek büyük olasılıkla iyidir.

 

balgam-6

 

Yeni, koyu kırmızı, kahverengi, siyah veya köpüklü balgam belirtileri gösteren biri randevu almak için hemen doktorlarını aramalıdır. Bu semptomlar, derhal tedaviyi gerektiren daha ciddi bir tıbbi durumun belirtileri olabilir.

Beyaz, sarı veya yeşil balgama sahip olmak, genellikle evde tedavi edilebilir. Dinlenmeye ve bol bol su içmeye çalışın.

FACEBOOK YORUMLARI