Hamilelikte Badem Yenebilir mi?

Bademin içerdiğini bazı bileşenler  anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi için hayati öneme sahiptir.

Bu yazıda, Bademin gebe kadın ve fetüs sağlığı üzerindeki etkilerini sizlere aktarmaya çalıştık. Gebelik sırasında yemiş yenilmesi önemlidir. Kuruyemiş, gebelik boyunca ihtiyaç duyulan, sağlıklı esansiyel yağları, vitamin bileşenlerini ve kaloriyi içerir. Gıda alerjisi riskinden dolayı hamilelikte badem yenir mi sorusu doktorların gündeminde olan konular arasında yer alıyor.

hamile-kadin

Sağlıklıysanız ve vücudunuz kuruyemişlere karşı herhangi bir olumsuz tepki vermiyorsa, gebelikte badem yememeniz için bir neden yoktur. Yine de hamilelikte badem yemeden önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Badem içerik olarak şu bileşenlere sahiptir;

Protein:

protein

Badem, sağlıklı proteinler içermesiyle bebeğinizin kas kütlesinin gelişimine yardımcı olur. Protein alımı ayrıca annenin yaklaşan doğum ve annelik için yeterli güç ve dayanıklılığı kazanması açısından da önemlidir. Proteinin bir diğer işlevi de bebeğin sağlıklı doğum ağırlığına ulaşmasını sağlamasıdır.

Lif:

lifli

Lif içeriği ile sindirimi kolaylaştırır ve barsak hareketlerini düzenler. Böylece gebelikte sık karşılaşılan kabızlık gibi problemleri engeller. Hamilelikte yeterli miktarda lif almak çok mühimdir, badem de bunun için iyi bir alternatiftir.

E vitamini:

e-vitamini

E vitamini bebeğinizin sağlıklı cilt ve saç oluşumunda da önemli rol oynar. Anne adayını da cilt problemlerinden korur.

Kalsiyum:

kalsiyum

Yüksek kalsiyum miktarıyla gebelikte hipertansiyon ve pre-eklampsi riskini azaltır. Kalsiyum ayrıca bebeğinizin diş ve kemik gelişimi için de gereklidir.

Manganez:

manganez

Bebeğin ve annenin vücut ağırlığını sağlıklı şekilde korunmasını sağlar. Ayrıca, fetüs için de güçlü ve sağlıklı kemik oluşumuna da yardımcı olur.

Riboflavin:

riboflavinb2

Bademde bulunan riboflavin bebeğin bilişsel gelişimine yardım eder. İyi miktarda riboflavin alımı yeterli enerji üretilmesinde de önemli rol oynar.

Magnezyum:

magnezyum

Magnezyum bebeğinizin merkezi sinir sisteminin oluşumu ve işlevinde etkilidir. Aynı zamanda düzenli barsak hareketlerine de yardımcı olur.

Folat:

folat

Folat yada B9 vitamini bebeğinizin beyin ve merkezi sinir sisteminin sağlıklı oluşumu için kritik öneme sahiptir. Folat ayrıca büyümenin prenatal aşamalarında nöral tüp kusurlarından fetüsü korur.

 Ayrıca, sürekli ve düzenli olarak badem tüketmenin faydalarını sunan yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

GÜNDE 20 BADEM TÜKETMENİN FAYDALARI

FACEBOOK YORUMLARI