Nedir?

Ballıbabagillerden, nemli yerlerde yetişen, değerli bir bitki olması dolayısıyla bahçelerde de yetiştirilen, yaprakları sapsız, çiçekleri beyaz ya da menekşerenginde, yemeklere çeşni vermek için kullanılan, esansı çıkarılan, ıtırlı, küçük, otsu bir bitki.

Detaylı Bilgi

Kullanım Yerleri,
Neye İyi gelir? Faydaları?

  • İçerdiği uçucu yağlar nedeniyle mide bulantılarını keser.
  • Gebelikteki ve yolculuklardaki kusma refleksini bastırır.
  • Grip ve nezlede yüksek ateşin düşürülmesinde değerli bir yardımcıdır.
  • Beden üzerinde güçlendirici (tonik) etkisi vardır.
  • Mide ve bağırsak gazlarını söktürücüdür.
  • Bağırsaklardaki kolit yaralarının iyileşmesinde etkili rol oynar.

Nerede Bulunur? Nerede Yetişir?

Ülkemizde daha çok Bati ve Güney akdeniz kıyıları, Güney, Orta ve Bati Anadolu’da yetişir. Bir başka cins olan çayır adaçayı (Salvia pratensis -Salvia tribola), çayırlarda, bayırlarda ve meralarda yetişir. Çevresine ıtırlı hoş bir koku yayan mavi–menekşe renkli çiçeklerin pırıltısı uzaklardan seçilebilir.

 

Nane neye iyi gelir? Tarifler

Ahmet Maranki 2

.AkneDetaylı Bilgi/Yorumlar

1 adet muzu yarısından keserek eziniz. Yaklaşık 1 yemek kaşığı elde edecek kadar muzun üzerine 1 yemek kaşığı doğal yoğurt 4-5 damla nane yağı1 tatlı kaşığı kil ekleyip özenle karıştırınız. Temiz parmaklar ya da fırça ile göz çevresine dikkat ederek sürünüz. 15 dakika kadar bekletiniz ve bol suyla durulayınız. Haftada 1 kez kullanabilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu 4

.GastritDetaylı Bilgi/Yorumlar

1 Tutam Ihlamur, 1 Tutam Papatya, 1 Tutam Kuru Nane 1 Buçuk su bardağı suya katılarak 7-8 dakika kaynatılır. Sabah,Öğle ve Akşam Aç karnına 10 gün kullanılan bu tarifin her gün taze olarak yapılması gerekmektedir.